Eylül 5, 2016

Davutpaşa Bisiklet Projesi

Kampus içi ulaşımda, CO2 salınımı yapan ve karbon bazlı yakıt kullanan Ringler yerine, sıfır CO2 salınımlı ve yakıta ihtiyaç duymayan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla YTÜ Çevre Kulübü olarak “Davutpaşa’da Bisikletteyiz” projesi yapılacaktır. Bu projenin ilerleyebilmesi okulumuzla yapılacak görüşmeler sonucu netleşecektir.  Davutpaşa Yerleşkesinin örnek yerleşke olması için önemli bir adım olan projemiz için öncelikle;

  • Bisiklet yolu için ayrılacak alanın belirlenmesi ve bu alanın araç yolundan ayrılması,
  • Mevcut bisikletlerin tamiri,
  • Ara duraklara bisiklet parklarının yerleştirilmesi gerekmektedir.

Ana durağı Kütüphane binasında bulunan bisiklet ağının Yabancı Diller Yüksek Okulu, İnşaat Fakültesi, Yemekhane binası, Elektrik-Elektronik Fakültesi ve Fatih Sultan Mehmet Yurdu önünde de ara durakları bulunacaktır. Bisikletler 24 saatliğine ana duraktan kiralanabilecektir. Kiralama için, içeriğinde gerekli açıklamaları içeren sözleşme kağıdı imzalanacaktır. Sözleşme içeriğinde öğrencinin okul numarası, imzası ve kira şartları yer alacak; kiraladığı süre sonunda bisikletini teslim etmeyen kişiler için okulca belirlenen yaptırım uygulanacaktır. Sözleşme imzalandıktan sonra 10 TL depozito ücreti alınarak teslim için gelindiğinde iade edilecektir. Bisikletlerin tanınabilmesi için üzerlerine numara yazdırılacaktır.

Projenin asıl bize düşen ayağında öğrencilere projenin tanıtımını yapmak üzere proje adı yazılı t-shirtlerle bisiklet üzerinde broşür dağıtımı yapılacaktır. Broşür içeriğinde CO2 salınımıyla ilgili bilgiler ve bisiklet kullanmanın faydaları bulunacaktır ayrıca çevre için yararından bahsedilecektir.