Eylül 5, 2016

Van Projesi

YTÜ’DEN ÜŞÜYEN VAN’A YARDIM ELİ
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğrencileri, 2011 yılında yaşanan depremde mağdur olan Vanlıları unutmadı. Sosyal medyada başlatılan kampanya ile öğrenci, akademisyen ve üniversite personeli toplanan yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Sosyal sorumluluk alanında önemli projelere imza atan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri, sosyal medyada #vanusuyoryardimetytu hashtagiyle başlattıkları yardım kampanyası ile 2011 yılında büyük çapta can ve mal kaybına sebep olan Van depremi mağdurlarına yardım etti. Çevre Kulübü öğrencilerinin öncülüğünde başlatılan ve tüm öğrencilerin, akademisyen ve üniversite personelinin büyük destek verdiği kampanyada toplanan yardım malzemeleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

BİR HAFTADA 160 KOLİ YARDIM MALZEMESİ TOPLANDI
Yoğun ilgi üzerine öğrenciler yardım kampanyası için önce Davutpaşa Kampüsü’nde yardım toplamak için stant açtı. Kısa sürede yüzlerce öğrenci Van’daki mağdurlar için yardımlarını iletti. Yoğun ilgi üzerine bir stantta YTÜ’nün Beşiktaş kampüsünde açıldı. Buraya da çok sayıda öğrenci yiyecek, giyişi, oyuncak, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımları teslim etti. Van depremi mağdurları için kısa sürede seferber olan YTÜ’lü öğrenciler, akademisyenler ve idari personel yaklaşık bir hafta içinde 160 koli yardım malzemesi toplamayı başardı.

Yardımların toplanmasının ardından tamamı öğrencilerden oluşan 10 kişilik ekip Van’a hareket etti. 5’er kişilik ekipler halinde ikiye ayrılan öğrenciler yardım kolilerini Van Merkez’de ve Erciş’te bulunan konteyner kentlere ulaştırdı. Zor şartlar altında konteyner kentlerde yaşamlarını sürdüren deprem mağdurları kendilerinden kilometrelerce uzaktan gelen gençleri görünce büyük sevinç yaşadı. Yardım dağıtımı öncesi ve sonrası bölge vatandaşları ile bir araya gelen ve sorunlarını dinleyen yıldızlı öğrenciler, her türlü zorluğa karşın, yaptıkları bidondan kayaklarla oynayan çocuklara eşlik etmeyi ve onlarla vakit geçirmeyi de ihmal etmedi.

YTÜ Çevre Kulübü Başkanı, böyle anlamlı bir kampanyaya hem öğrencilerin, hem de akademisyen ve idari personelin verdiği desteğin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. YTÜ’nün sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemi işaret eden Özdür, çevre kulübü olarak yaptıkları farklı projelerle bu anlayışa katkı sunduklarını ifade etti. Kampanya ile kısa sürede bir çok kişiye ulaşmayı başardıklarını aktaran Özdür, “Bu başarının arkasında bize inanan insanlar vardı. Onlar ne güzel insanlar ki hiç tanımadıkları bizlere güvendiler. Biz de güvenlerini boşa çıkarmadık. Toplanılan yardımlar, ihtiyaç sahiplerine teslim edildi” dedi.